sobota, 9 marca 2013

K-PAX

                    Postanowiłam zaproponować wam dzieło literackie Gene Brewera, noszące nazwę "K-PAX". Jest to pierwsza część trylogii, opowiadającej o losach tajemniczego prota. Uważa on, że jest istotą z planety K-PAX, znajdującej się w konstelacji Liry, dremerem, który przebył odległość siedmiu tysięcy lat świetlnych bez większych problemów, z prędkością równą wielokrotności c (prędkości światła, która wynosi 299 792 km/s).
                    Wraz z pierwszym tygodniem maja 1990 r. prot trafia do Instytutu Psychiatrii na Manhattanie (IPM), gdzie pod swoją opiekę bierze go doktor Brewer. Od tej pory na sesję spotykają się w każdą środę. Prot ma osobliwe poczucie humoru, a jego wiedza o kosmosie jest zaskakująca. Wie wszystko o gwiazdach i planetach, które przez Ziemian nie zostały jeszcze zbadane. K-PAX potrafi opisać tak, jak każdy z nas swój pokój, chodź w chwili jego "pobytu" na Ziemi ludzie dopiero poznają tę planetę, a żadne dane nie są ujawniane. Praca z protem nie jest łatwa. Trudno obalić jego, tak dokładnie opisane, teorie własnego pochodzenia i przeszłości. Czasu jednak nie zostało już wiele - prot określił koniec swojego pobytu na  Ziemi na 17 sierpnia 1990 r. godzina 3.31. 
                    Prot ma bardzo konkretne zdanie na temat naszej planety - ludzi i ich postępowania. Przez cały czas autor przemyca bardzo ważne i trudne zagadnienia, których my, ludzie, próbujemy nie zauważać. Jak powiedział tłumacz - ta książka "jest nam wszystkim potrzebna - stawia pytania niesłychanie ważne dla naszych czasów, pomaga dostrzec i zająć stanowisko wobec trudnych problemów, których istnieniu nie sposób zaprzeczyć, choć często pragnęlibyśmy je zbagatelizować lub wręcz zanegować." Zużywanie nieodnawialnych zasobów naturalnych, źle funkcjonujące rządy, nieodpowiednio dobrany program nauczania w szkołach i wiele, wiele innych kwestii. 
                    Oprócz tego, czytając "K-PAX" możemy przyjrzeć się pracy psychiatry, osobom przebywającym w instytucie psychiatrycznym oraz relacjom na poziomach lekarz-pacjent i pacjent-pacjent. Przeczytałam tę książkę już drugi raz, lecz nie przestaje mnie ona zadziwiać. 


"Chociaż przemyślenia z tych sesji zostały już przedstawione w artykule naukowym, sporządzam tę osobistą relację nie tylko dlatego, że może okazać się interesująca dla innych, ale także ponieważ spotkania z tym pacjentem nauczyły mnie wiele o mnie samym.
- fragment powieści.


 

 

  W 2001 r. na podstawie powieści powstał film pod tym samym tytułem. Reżyser: Iain Softley, w rolach głównych Jeff Bridges (dr Brewer) i Kevin Spacey (prot).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz